Jak vyzrát na podzimní chmury přírodní cestou?

14.11.2021

Třezalek existuje více druhů, ale ta která rozhodně stojí za Vaší pozornost je třezalka tečkovaná. Proč je důležité zajímat se o třezalku zrovna na podzim?

Pozor!  Třezalka se nikdy nekombinuje s pobytem na přímém slunci, nesmí se používat při těžké cukrovce, pylové alergii, nízkém tlaku a nádorech s metastázemi. Pokud užíváte antikoncepci, pročtete si příbalový leták. Více informací, na co si dát pozor než začnete třezalku užívat, najdete zde.

Účinky

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)  byla od nepaměti považována za kouzelnou a léčivou bylinu při léčbě nejrůznějších chorob, počínaje ochranou před bleskem a náměsíčností konče. Bylina podporuje krevní oběh, vylučování žluči a působí protizánětlivě. Používá se při nervových poruchách - je lékem na deprese a úzkost, což se do chmurných podzimních dnů hodí (obzvláště v době covidové). Pomáhá i při změně nálad, stresu a nespavosti.

Bylinné antidepresivum si může připravit každý!

Na jeden šálek čaje louhujte  1-2 čajové lžičky třezalkové natě po dobu 10 minut. Jakmile začnete s třezalkovou kůrou, účinky se neprojeví hned, ale až po pár týdnech užívání.


Třezalka se dá koupit v jakékoliv lékarně. Odvážnější si jí ale mohou nasušit sami. Květou od června do září.


Krevníček, svatojánská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovník.
Krevníček, svatojánská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovník.


Pokud někde uvidíte tyčit se její krásně žluté květy, ale nebudete si jisti, zda je to právě třezalka tečkovaná, stačí utrhnout její líst a podívat se s ním proti slunci. Přízvisko - tečkovaná - si vysloužila právě kvůli svým bílým tečkám, která se Vám na slunci odhalí.

Vidíte tečky? Pak neváhejte a natrhejte si pěknou náruč, protože máte co dočinění s naší léčivkou!

Pro sušení je dobré nať trhat až u země, aby se dala snadněji svázat do velké kytice a tu pak jednoduše zavěsíme na větrané místo bez přímého sluníčka.
Dobře nasušená svatojánská bylina se pozná tak, že květy zůstanou krásně žluté.
Pokud by byla bylinka sušena na přímém slunci, mohlo by dojít ke zčervenání květů kvůli červenému barvivu - hypericinu, pro které se této svatojánské bylince říká krev sv. Jana. Díky hypericinu je s třezalkou spojována celá řada pověr. Mléko koz či krav, které spásly větší množství třezalky se zbarvilo do růžova, což ve středověku nemohlo být vyloženo jinak, než že krávy dojí krev, protože byly uhranuty. Byl to zajísté dobrý důvod k tehdy oblíbeným honům na čarodejnice.

Tip

Třezalka se během pozdimní kůry pije 2 až 3 krát za den takže doporučuji si objednat plnící sáčky, kterou konzumaci výrazně zjednoduší.  Sáčky je lepší si objednat v předstihu např. na aliexpressu, kde sáčky nejsou vůbec drahé. Pouze jejich dodání z Číny může trvat měsíc až dva.

Navíc do sáčku si můžeme dělat vlastní čajové směsi, jimiž můžeme někoho obdarovat.

Pokud nemáte žádné zkušenosti s nákupy na aliexpressu nebo máte jakýkoliv jiný dotaz, nebojte se mi napsat na email → O mně.

Pak už stačí pytlíčky naplnit.

Nyní si čaj z třezalky můžete naordinovat na začátku podzimu, kdy už začíná být sychravo a zajistit si tak dobrou náladu!

Použitá literatura:

BEDNÁŘOVÁ, Jaroslava. Herbář, aneb, Od anděliky k žindavě. V Praze: Fortuna Libri, 2015. ISBN 9788073219437.

RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-X


© 2020 Mlsnej Králík. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky